زمان مطالعه: 3 دقیقه
قوی ترین پایین آورنده قند خون

قویترین پایین اورنده قند خون

پایین آوردن قند خون در افرادی که مبتلا به قند خون بالا یا همان بیماری دیابت می باشند، یکی از مهم ترین نکات در زندگی روزمره می باشد. علاوه بر قرص های کنترل کننده و کاهش دهنده قند خون، بعضی مواد خوراکی وجود دارند که میزان قند خون را بصورت طبیعی کاهش می دهند. استفاده از این گونه مواد از آن جهت حائز اهمیت است که هیچ عوراضی ندارند و مصرف آن ها در یک رژیم غذایی مناسب می تواند سطح سلامت جسمی فرد را ارتقا دهد.

 

اما قوی ترین پایین آورنده قند خون چیست؟

بهترین و قوی ترین پایین آورنده قند خون جو و محصولات آن، مخصوصا سویق جو می باشد. به نوعی می توان جو را به عنوان معجزه درمان دیابت معرفی کرد. توصیه می شود افراد دیابتی به هیچ وجه از مصرف جو و مشتقات آن غافل نشوند.

قبل از توضیح کامل این موضوع، موارد و نحوه مصرف این ماده غذایی ارزشمند را مرور می کنیم:

 

سویق جو

بهترین روش استفاده از جو، بصورت سویق می باشد. اما سویق چیست؟ سویق هر ماده ای عبارت است از پودر آن ماده که تحت شرایط خاص و بدون روغن تفت داده شده باشد. بهترین زمان مصرف سویق جو صبح ناشتا و ظهر به جای وعده ناهار می باشد. برای این منظور حدود ۲ قاشق غذاخوری از سویق را بصورت خشک و خالی میل کنید. بهتر است سویق با آب میل نشود. اگر سویق را بصورت یکجا داخل دهان بگذارید ممکن است احساس خفگی ایجاد کند. برای رفع این مشکل، میزان مورد نیاز از سویق را جدا کرده و داخل ظرف جداگانه بریزید. حال با قاشق کوچک تر یا با انگشتان دست، هر بار مقدار کمی از سویق را داخل دهان بگذارید به گونه ای که با بزاق دهان پایین برود. همچنین سویق جو را می توان داخل خورشت و غذای افراد دیابتی نیز استفاده نمود.

فروشگاه خرید سویق جو

نان جو

روش بعدی استفاده از جو، جایگزین کردن نان مصرفی، از نان سفید و بدون سبوس، به نان جو می باشد. این مورد نیز تاثیر بسزایی در بهبود مقادیر قند خون در افراد دیابتی دارد. زیرا هم ورودی آرد سفید و بدون سبوس کاهش پیدا می کند و هم آرد جو که همراه با سبوس است جایگزین آن می شود. از اصلی ترین مضرات نان سفید، بالابردن میزان قند خون، ایجاد مقاومت به انسولین و یبوست می باشد که همگی برای افراد دیابتی مضر می باشد.

 

آب جو

روش بعدی استفاده از آب جوی طبیعی می باشد. برای تهیه آب جوی طبیعی به جوی پوست کنده دو سر نیاز دارید. برای تهیه یک لیوان آب جوی طبیعی، یک قاشق غذاخوری از جو را داخل ۴۰۰ میلی لیتر آب بریزید و روی حرارت قرار دهید. بعد از حدود ۲۰ دقیقه، آب به رنگ قرمز تیره در می آید که نشان میدهد آب جوی شما حاضر است. توجه داشته باشید زمان جوشیدن زیاد نشود که سبب غلیظ شدن آب جو می شود که ایجاد مشکل می کند. آب جوی طبیعی دارای طبع سرد و تر می باشد. رطوبت بخش و برای افراد لاغر نیز مفید می باشد. اما افرادی که دارای طبع سرد می باشند، بهتر است از عسل یا چوب دارچین به عنوان مصلح آب جو استفاده کنند.

 

Glycemic index

شاخص قند خونی یا ضریب گلیسمیک در مواد خوراکی، عددی است بین ۰ تا ۱۰۰ که نشان می دهد با مصرف یک ماده غذایی، قند خون یا گلوکز خون چه مقدار بالا و در چه مقدار زمانی می رود. این شاخص برای گلوکز خالص ۱۰۰ می باشد. هر چه عدد این شاخص برای یک ماده غذایی کمتر باشد، نشان دهنده این است که آن ماده غذایی میزان قند خون را کمتر افزایش می دهد. ضریب گلیسمیک جو ۲۵ می باشد. این عدد کمترین میزان در بین همه ی غلات و اکثر مواد غذایی می باشد. هم چنین اضافه کردن جو به مواد غذایی دیگر باعث پایین آوردن ضریب قندخونی آن ماده می شود.

 

البته مواد غذایی دیگری نیز با ضریب قند خونی پایین وجود دارند که برای افراد دیابتی مفید است. مانند بامیه با ضریب قند خونی ۲۰ و دارچین با ضریب قند خونی ۵، اما باید در مصرف آن ها تعادل داشت. جو علاوه بر دارا بودن ضریب قند خونی پایین به افزایش ترشح انسولین و افزایش جذب انسولین نیز کمک می کند. زیرا علت اصلی دیابت، عدم ترشح انسولین به میزان مورد نیاز بدن توسط پانکراس یا عدم توانایی جذب انسولین توسط سلول ها می باشد که منجر به بوجود آمدن دیابت نوع ۱ و نوع ۲ می شود. مقاله “درمان دیابت” به طور مفصل به توضیح این مورد می پردازد.

واتساپ طب دین

 

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت