خواص نوره درمانی در طب اسلامی

776 بازدید
خواص نوره در طب اسلامی

نوره بهترین دارو برای بیماری های پوستی می باشد. همچنین یکی از بهترین راه های دفع سودا از بدن نیز می باشد، باعث تقویت بینایی می شود، انسان را فربه می کند، شانه ها را قوی می سازد و نیروی جنسی را تقویت می کند.در حدیثی از امام صادق (ع) نقل شده است که : “سنت در نوره کشیدن آن است که هر پانزده روز یک مرتبه بکشند و اگر کسی ۲۱ روز بگذرد که نوره نکشیده باشد قرض کند و نوره بکشد و کسی که چهل روز بگذرد که نوره نکشیده باشد، او مومن و مسلمان نیست و او را هیچ کرامت نزد خدا نیست.” _حلیه المتقین
مراد نوره طبیعی است که با زرنیخ درست می‌شود، اولین کسی که نوره درست کرد حضرت سلیمان (ع) بود، نوره از آهک آب‌دیده و زرنیخ یا همان آرسنیک معدن درست می‌شود، مقدار زرنیخ باید یک‌ششم آهک باشد.

در روایات به استفاده از نوره توصیه‌شده و بهترین حالت این است که به کل بدن نوره مالیده شود و اگرنه به‌جاهایی که مو دارد نوره مالیده شود. نوره پاک‌کننده است و میکروب‌ها و قارچ‌ها را از بین می‌برد و درمانی برای بیماری‌های پوستی است. همچنین توصیه‌شده که بعد از نوره، حتماً سرتاسر بدن حنا مالیده شود و نیاز نیست حنا را غلیظ درست کنید یا آن‌قدر صبر کنید تا بدن رنگ بگیرد، پنج تا ده دقیقه کافی است. این کار علاوه بر شادابی پوست اثرات درمانی هم دارد. در احادیثی که از ائمه (ع) نقل شده است، فواید نوره را پاک کننده بدن، رافع پریشانی و پلیدی، قوی و فربه کننده بدن و از بین برنده ضعف و تنبلی شمرده اند.

 

خواص نوره  :

 •  ضد سرطان سینه و پوست
 •  ضد رماتیسم
 •  تقویت قوای عمومی و جنسی
 •  زیاد شدن نور چشم
 •  دفع بیماری های کلیه و مثانه
 •  تخلیه مواد زائد و سمی و سودای اضافی از بدن
 •  موثر در درمان بیماری های پوستی
 •  موثر در درمان واریس
 •  ضد عفونت، ضد قارچ و ضد باکتری

*  اخیرا عده ای استفاده از نوره را بخاطر وجود عنصر آرسنیک (زرنیخ از مشتقات آرسنیک میباشد) سرطان زا و مضر برای بدن خوانده اند، در حالی که این ماده تا زمانی که بلعیده نشود مشکلی برای سلامتی ایجاد نمیکند و حتی بو کردن آن مشکلی ندارد.

* بعضا مشاهده شده برخی اقدام به حذف زرنیخ و یا جایگزینی آن با مواد دیگری را انجام داده اند که باعث میشود تمام خواص مفید نوره از بین برود.

*  از مهم ترین نواحی بدن که توصیه اکید به استفاده نوره در آنها شده است میتوان موی زیر بغل و نواحی شرمگاهی را میتوان نام برد زیرا محل تجمع آلودگی ها است.

* همچنین برای لطافت و زیبایی پوست، استفاده حنا بعد از نوره کشیدن توصیه شده است.

⚠️هنگام استفاده از نوره بخاطر داشته باشید که طبق روایات، نوره کشیدن در حالت نشسته و در روز چهار شنبه و جمعه نهی شده است.

 

طریقه استفاده از نوره :

 1. نوره حدود نیم تا یک کیلو
 2. ظرف پلاستیکی
 3. دستکش

قبل از استفاده از نوره می توانید برای کم کردن خشکی پوست، بدن را روغن مالی کرده و سپس با آب سرد دوش بگیرید. انجام این کار از خشک شدن پوست بعد از استفاده از نوره جلوگیری می کند. در صورت وجود عرق روی بدن نیز لازم است قبل از استفاده از نوره دوش بگیرید، زیرا ترکیب شدن نوره با عرق انسان موجب بروز التهاب و سوختگی در محل وجود عرق می شود. خیس بودن بدن قبل از استفاده از نوره مانعی ندارد، بنابراین بلافاصله بعد از دوش گرفتن می توانید از نوره استفاده کنید و نیازی به خشک کردن نیست.

ابتدا ظرفی از آب ولرم تهیه کرده و مقداری نوره در آب بریزید. سپس این ترکیب را مخلوط کنید تا به حالت خمیری دراید و غلظت آن به غلظت ماست یا کمی رقیق تر برسد. حتما در زمان مخلوط کردن نوره دستکش به دست داشته باشید، زیرا تماس مستقیم هر نقطه از بدن با نوره به مدت بیش از ۵ دقیقه، باعث بروز سوختگی و التهاب می شود. از کف پا تا زیر گردن را به نوره آغشته کنید. مالیدن نوره به کف پا نیز مفید است و سبب تخلیه سموم و سودا از بدن می شود. همچنین سنت است که بین دو ابرو و نوک بینی نیز نوره گذاشته شود. به دلیل زمخت بودن مو ها در ناحیه شرمگاهی و پایین شکم، توصیه می شود ابتدا این نواحی را نوره مالی کرده تا اینکه موهای زائد به طور کلی از بین بروند. بعد از سپری شدن ۵ دقیقه، استحمام کنید. اگر همه مراحل را درست انجام داده باشید خواهید دید که کلیه موهای زائد بدن از بین می روند.

 

نکاتی در مورد نحوه استفاده از نوره :

 •  از نوره کشیدن در حالت نشسته اجتناب کنید، زیرا این کار سبب مشکلات فتق می شود.
 • در صورت بوجود آمدن التهاب و یا سوختگی روی پوست، بعد از استفاده از نوره، می توانید بدن را به روغن بنفشه زیتون یا روغن گل سرخ آغشته کنید، اینکار در سریع ترین زمان ممکن التهاب را از بین می برد.
 • از استفاده نوره در روز های چهارشنبه و جمعه، خودداری نمایید.
 •  حتما از نوره مرغوب و درمانی استفاده کنید تا بهترین نتیجه حاصل شود.

 

منابع روایی در مورد اهمیت استفاده از نوره :

در روایت آمده است:

مَنْ كانَ يُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَ الْيَوْمِ الْآخِرِ فَلَا يَتْرُكْ‌ عَانَتَهُ‌ فَوْقَ‌ أَرْبَعِينَ‌ يَوْماً وَ لَا يَحِلُّ لِامْرَأَةٍ تُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَ الْيَوْمِ الْآخِرِ أَنْ تَدَعَ ذَلِكَ مِنْهَا فَوْقَ عِشْرِينَ يَوْماً

یعنی کسی که ایمان به خداوند و روز آخرت دارد شرم گاه خود را بیش از چهل روز رها نکند.


توصیه اکید به مصرف نوره :

لَا يُطَوِّلَنَ‌ أَحَدُكُمْ‌ شَارِبَهُ وَ لَا عَانَتَهُ وَ لَا شَعْرَ جَنَاحِهِ فَإِنَّ الشَّيْطَانَ يَتَّخِذُهَا مَخَابِيَ يَسَّتَّرُ بِهَا [يَتَسَتَّرُ بِهَا]

یعنی هیچ یک از شما موهای سبیل و شرمگاه و زیر بقل خود را بلند نکند زیرا شیطان پناهگاه خود قرار می‌دهد و خود را در آن محل ها پنهان می‌کند.

شیطان چیزی است که از راه پنهان و مخفی به انسان ضرر می‌رساند که شامل میکروب و ویروس و قارچ می‌شود.


نواحی استفاده نوره :

وَ قَالَ حَلْقُهُ أَفْضَلُ مِنْ نَتْفِهِ وَ طَلْيُهُ أَفْضَلُ مِنْ حَلْقِه‌

یعنی امام(ع) می‌فرمود تراشیدن موهای زیر بغل بهتر از کندن آن ها است و نوره کشیدن آن ها بهتر از تراشیدن آن ها است.

روایاتی آمده است که می‌فرماید نوره کشیدن برای تمام بدن است.

 

بهترین حالت مصرف نوره :

أُحِبُّ لِلْمُؤْمِنِ‌ أَنْ‌ يَطَّلِيَ‌ فِي كُلِّ خَمْسَةَ عَشَرَ يَوْماً

یعنی برای مومن دوست دارم که در هر پانزده روز یک بار نوره بکشد.

 

کمترین مقدار استفاده از نوره :

السُّنَّةُ فِي‌ النُّورَةِ فِي كُلِّ خَمْسَةَ عَشَرَ يَوْماً فَمَنْ أَتَتْ عَلَيْهِ إِحْدَى وَ عِشْرُونَ يَوْماً فليستدين [فَلْيَسْتَدِنْ‌] عَلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ لْيَتَنَوَّرْ وَ مَنْ أَتَتْ عَلَيْهِ أَرْبَعُونَ يَوْماً وَ لَمْ يَتَنَوَّرْ فَلَيْسَ بِمُؤْمِنٍ وَ لَا مُسْلِمٍ وَ لَا كَرَامَة

یعنی سنت پیامبر(ص) نوره کشیدن در هر پانزده روز است پس کسی که بیست و یک روز نوره نکشید قرض کند و نوره بکشد که خداوند قرض او را می‌پردازد و کسی که چهل روز نوره نکشد مومن و مسلمان نیست و ارزشی ندارد.

 

اهمیت نوره، حتی هر روز هم می توان نوره استفاده نمود :

دَخَلْتُ مَعَ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع الْحَمَّامَ فَقَالَ لِي يَا عَبْدَ الرَّحْمَنِ‌ اطَّلِ‌ فَقُلْتُ إِنَّمَا اطَّلَيْتُ مُنْذُ أَيَّامٍ فَقَالَ اطَّلِ فَإِنَّهَا طَهُورٌ.

یعنی به همراه امام صادق(ع) وارد حمام شدم به من فرمود ای عبدالرحمن از نوره استفاده کن عرض کردم چند روز پیش نوره کشیدم امام (ع) فرمود نوره بکش زیرا نوره طهور است.

 

اجتناب از نوره کشیدن تا ۱۲ ساعت قبل و بعد از همبستری:

برای نوره کشیدن، لازم است که تا دوازده ساعت از همبستری اجتناب شود و دلیل آن هم در روایات نیامده است. به نظر می‌رسد علت آن سست شدن بدن است و موجب سوزش و آسیب بدن می‌شود.

شخص جنب می‌تواند از نوره استفاده کند زیرا نوره پاکیزگی شستن بعد از جنابت را بیشتر می‌کند ولی باید دوازده ساعت از همبستری او گذشته باشد.

 

نهی نوره کشیدن در روز چهارشنبه :

يَنْبَغِي لِلرَّجُلِ أَنْ يَتَوَقَّى النُّورَةَ يَوْمَ الْأَرْبِعَاءِ- فَإِنَّهُ يَوْمُ‌ نَحْسٍ‌ مُسْتَمِرٍّ وَ يَجُوزُ النُّورَةُ فِي سَائِرِ الْأَيَّام‌

یعنی برای مرد سزاوار است که از نوره کشیدن در روز چهارشنبه بر حذر باشد زیرا چهارشنبه روز نحس مستمری است و در باقی روزها نوره کشیدن جائز است.

 

نهی نوره کشیدن در روز جمعه:

خَمْسُ خِصَالٍ يُورِثُ‌ الْبَرَصَ‌ النُّورَةُ يَوْم‌ الْجُمُعَةِ وَ يَوْمَ الْأَرْبِعَاء…

یعنی پنج چیز موجب پیسی است: نوره کشیدن در روز جمعه و چهارشنبه…

 

اهمیت استفاده از نوره در تابستان:

طَلْيَةٌ فِي‌ الصَّيْفِ خَيْرٌ مِنْ عَشْرٍ فِي الشِّتَاء

یعنی یک بار نوره کشیدن در تابستان، از ده بار نوره کشیدن در زمستان بهتر است.

 

پرهیز از نشستن هنگام استفاده از نوره:

أَنَّ مَنْ جَلَسَ وَ هُوَ مُتَنَوِّرٌ خِيفَ عَلَيْهِ الْفَتْق‌

یعنی همانا برای کسی که نشسته است درحالیکه نوره کشیده است، ترس از فتق است.

تا جائیکه برای شخصی که نوره کشیده، ایستاده بول کردن جائز است.

 

اهمیت شستشوی بدن با آب سرد قبل از استفاده از نوره:

وَ إِذَا أَرَدْتَ أَنْ لَا يَبْثُرَ وَ لَا يُصِيبَكَ قُرُوحٌ‌ وَ لَا شُقَاقٌ‌ وَ لَا سَوَادٌ فَاغْسِلْ بِالْمَاءِ الْبَارِدِ قَبْلَ أَنْ تَنَوَّر[۶]

یعنی اگر می‌خواهی از نوره استفاده کنی و مبتلا به زخم و ترک و سیاهی پوست نشوی قبل از استفاده از نوره بدنت را با آب سرد بشوی.

دسته بندی مقالات آموزشی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
ورود به سایت