زمان مطالعه: 4 دقیقه
خرید سویق از دیجی کالا و نی نی سایت

سویق چیست؟

سویق یا قاووت چیست؟

سویق چیست ؟به پودر تفت داده شده غلات و میوه ها سویق می گویند. غلات پس از شستشو پودر شده و بدون روغن تفت داده می شود. اما برای تهیه سویق میوه ها، ابتدا باید میوه ها خشک شوند. سپس پودر شده و بدون روغن تفت داده شوند. تهیه سویق مرغوب به کیفیت ماده اولیه و تجربه در فرایند درست کردن نیاز دارد.


سویق با پودر چه فرقی دارد؟

معمولا موادی که از آنها سویق درست می شود، به صورت حرارت داده نشده، یعنی پودر هم مورد استفاده قرار می گیرند. اما پودر ها همه ی خواص سویق را ندارند و غالبا با مصرف آنها فرد دچار یبوست می شود. اما سویق حتی می تواند خاصیت ملین بودن را هم داشته باشد. زیرا معده و به طور کلی بدن انسان، به راحتی می تواند سویق را هضم کند، مواد مغذی آن را جذب و در نهایت به راحتی آن را دفع کند.

توصیه به مصرف سویق از امامان و پیامبران روایت شده و در زمان های گذشته بسیار از آن استفاده می شده است. در زبان عربی فعل مناسب برای خوردن سویق “شرب” به معنای نوشیدن می باشد. ینی در زبان و فرهنگ عرب، سویق غذا محسوب نمی شود که برای آن از فعل “اکل” استفاده شود. به عنوان مثال از فعل شرب برای آب استفاده می شود. پس مصرف سویق برای بدن همانند مصرف آب می باشد. بدن برای هضم سویق نیروی زیادی لازم ندارد. به نوعی می توان گفت مواد مغذی موجود در سویق، آماده جذب و هضم توسط بدن می باشد. به همین دلیل سویق بهترین غذا برای افرادی که دارای گوارش ضعیف هستند می باشد. همین خاصیت سویق باعث شده مصرف آن برای تمامی گروه های سنی و تمامی افراد با شرایط مختلف مناسب باشد. نوازادان همراه با شیر مادر یا بعد از آن می توانند سویق استفاده کنند. افراد مسن هم که غالبا دارای سیستم گوارش ضعیف هستند می توانند به راحتی از انواع سویق استفاده کنند.

واتساپ طب دین


درباره ی سویق :

سویق یک غذای کامل است. در روایات داریم که همه ی بیماری ها با سویق قابل درمان است اما نیازمند صبر و حوصله و مهارت در انتخاب و نحوه مصرف سویق می باشد. در زمان های گذشته، مسافرانی که چندین روز در راه سفر بودند و به شهر ها و کشور های غریب سفر می کردند، همیشه چند نوع سویق را به همراه خود داشتند. دلایل اهمیت سویق عبارت اند از:

 • کم حجم بودن و نیاز نداشتن به فضای زیاد برای نگهداری
 • مقاومت زیاد در برابر خراب شدن و فساد به گونه ای که با بسته بندی صحیح در اکثر شرایط محیطی سالم می ماند
 • مغذی بودن و دارا بودن تمام املاح و مواد مورد نیاز بدن برای ادامه حیات

یکی از مواردی که در روایات از آن به عنوان غذای پیامبران یاد شده است، سویق می باشد. سویق گندم و سویق جو بهترین و اصلی ترین سویق می باشد. قوت غالب پیامبران سویق بوده است. چرا که پیامبران در پیشگاه خداوند، خاضع و خاشع بوده اند و به کمترین چیز از نعمت های خداوند برای تناول بسنده می کردند. خداوند متعال نیز به همین سبب بهترین منافع را در سویق قرار داده است. در مقابل این طرز فکر، مصرف بیش از حد غذا و خوردن غذاهای متنوع و قانع نبودن به حداقل هاست که در نهایت به تخریب و فساد و افول بدن انسان می انجامد. کم خوری و کم نوشی هم باعث تقویت بدن و هم لازمه غلبه بر نفس انسان می باشد.


معرفی اجمالی برخی از معروف ترین سویق ها و خواص آن ها :

 • سویق گندم : مقوی، چاق کننده و افزایش دهنده ی نیروی جنسی است.
 • سویق جو : مقوی و برطرف کننده ی برسام است و اگر به صورت خشک به جای صبحانه مصرف شود بدون ایجاد ضعف باعث لاغری می شود. کاهش دهنده ی قند است به طوری که مصرف دو قاشق غذا خوری همراه با هر وعده ی غذایی در مدت کوتاهی باعث قطع انسولین می شود. سویق جو سبب تقویت عضلات بدن هم می شود.
 • سویق سنجد : مقوی، مؤثر در رشد و تحکیم بدن بویژه استخوان ساز و افزایش دهنده ی شیر مادر .
 • سویق برنج : برطرف کننده ی اسهال و گشاد کننده ی روده ها است. برای افرادی که به علت بیماری لاغری شده اند بهترین چاق کننده است .
 • سویق عدس : مقوی، قطع کننده ی عطش و تقویت کننده ی معده است. صفرا را خاموش و درون را خنک و هیجان خون را ساکن می کند. داروی خونریزی (عدم قطع حیض) زنان و شفای هفتاد نوع بیماری است.
 • سویق سیب : برطرف کننده ی خون دماغ، بهترین درمان برای مار و عقرب گزیدگی و دفع انواع سموم از بدن مثل مواد مخدر باقی مانده در بدن و قطع کننده ی تب است.
 • سویق نخود : مقوی، برطرف کننده ی مشکلات و ضعف کمر .
 • سویق کامل : مقوی و انرژی زا، سویقی شامل تمام سویق ها که امید است خواص همه ی سویق ها را شامل شود.
 • سویق گندم و جو :
 • سویق کودک : همان سویق کامل است با ذرات ریزتر و قابلیت انحلال در شیر.


طریقه ی مصرف سویق :

 • روش عمومی خوردن انواع سویق دو قاشق غذا خوری صبح ناشتا به صورت خشک است. مگر مواردی که نوع خوردن آن ذکر شده باشد.
 • افراد بیمار و مخصوصاً تب دار باید از سویق به عنوان غذا استفاده کنند.
 • برای مصرف کودکان می توان سویق را به شیر اضافه کرد.
 • سویق عدس باید به مقدار زیاد و به عنوان وعده ی غذایی میل شود.

به اشتراک بگذارید

یک پاسخ به “سویق چیست؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت